Zjazd do Polski

W jaki sposób brytyjskie benefity są wypłacane w Polsce

Zjazd do Polski

Postprzez kasiczka26 » 24 lut 2009, 10:22

Witam.Prosze o pomoc osoby ktore wiedza cos na temat zasilku od Job Centre ktory jest wyplacany w Polsce przez 3 m-ce po zjezdzie do kraju,poniewaz jest sie w tym okresie osoba bezrobotna bez zadnych dochodow,gdyz podobno tyle czasu jest potrzebne na zalatwienie wszystkiego w urzedzie nim dostanie sie zasilek w Polsce.Z gory dziekuje wszystkim za pomoc.
kasiczka26

Re: zjazd do Polski

Postprzez mysza_ltn » 24 lut 2009, 11:06

Poczytaj sobie ten artykuł, a ja w wolnej chwili zamieszczę dokładne wytyczne co do tego zasiłku transferowego (flower)
http://www.benefity.org.uk/forum/viewto ... 8cff04b5a6
Pytania zadajemy na forum- nie odpowiadam na PW!
mysza_ltn

Postprzez kasiczka26 » 24 lut 2009, 12:36

Dziekuje bardzo... :-*
kasiczka26

Postprzez kasiczka26 » 24 lut 2009, 16:50

Mam jeszcze jedno pytanie...czy jezeli sie zwolnie sama,bo tak chce wlasnie zrobic to czy bedzie nalezal mi sie jakikolwiek zasilek z Job Centre gdy zjade do Polski czy musze przebywac tutaj zeby go odbierac?
kasiczka26

Postprzez mysza_ltn » 24 lut 2009, 20:57

Możesz odbierac zasiłek w PL ale jest sporo papierków do wypelnienia i warunków do spelnienia.
Zgodnie z wcześniejszymi obiecankami zamieszczam to co chciałam :-) z zaprzyjaźnionego forum (flower)

Jeżeli jesteś obywatelem Polski, ale ostatnio pracowałeś w Wielkiej Brytanii, to wg brytyjskiego prawa określone zostaną : Twoje prawo do zasiłku, jego wymiar i czas wypłacania.
Jednocześnie to Wielka Brytania będzie zobowiązana do wypłaty Tobie zasiłku, a także do przesłania go do innego państwa.

Taka osoba nie straci prawa do zasiłku ale będzie go mieć PRZEZ MAKSYMALNIE 3 MIESIĄCE, przy spełnieniu jeszcze dodatkowych warunków:

1. bezrobotny musi być obywatelem Wspólnoty (ewentualnie uchodźcą lub bezpaństwowcem),
2. bezrobotny musi poszukiwać pracy w innym państwie członkowskim,
3. osoba zainteresowana musi być uprawniona do świadczeń z tytułu bezrobocia i być całkowicie bezrobotną,
4. osoba zainteresowana nie może być studentem,
5. osoba bezrobotna musi być zarejestrowana w urzędzie pracy przez minimum 4 tygodnie (urząd może uznaniowo skrócić wskazany okres, zwłaszcza zaś gdy wyjeżdża cała jego rodzina),
6. przed wyjazdem w poszukiwaniu pracy np. do Francji bezrobotny musi złożyć odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie pracy i zabrać ze sobą druk E 303,
7. bezrobotny musi poddać się procedurze kontrolnej w drugim państwie członkowskim np. musi wykazywać przed właściwą instytucją, że aktywnie poszukuje pracy, musi stawiać się w takiej instytucji na każde jej wezwanie itd.

Jeśli zgłosisz się do właściwego urzędu w kraju, gdzie szukasz pracy w ciągu wyznaczonego czasu (7 dni ) - masz prawo do zasiłku, nawet za te dni, które spędziłeś w podróży. Jeśli natomiast nie zgłosisz się na czas - zasiłek przysługuje Ci dopiero od dnia zgłoszenia do momentu zakończenia okresu trzech miesięcy. Przedłużenie okresu siedmiu dni na zgłoszenie się, jest możliwe wyłącznie jeśli, pomimo zaplanowania podróży w taki sposób, żeby zdążyć w terminie, napotkasz na jakieś przeszkody, których nie mogłeś przewidzieć lub na które nie miałeś wpływu i dlatego jest spóźniony.

Istotna uwaga!
Jeśli ktoś zamierza w okresie trzech miesięcy poszukiwać pracy w kilku krajach Wspólnoty, a nie w jednym, musi jeszcze przed wyjazdem podać również daty przejazdów do poszczególnych krajów – na tyle dokładnie na ile jest to możliwe. Odpowiednia instytucja kraju, w którym masz prawo do otrzymywania świadczeń z tytułu bezrobotnego powinna następnie wydać zaświadczenie E 303 oddzielnie dla każdego kraju, w którym zamierza się poszukiwać pracy. Pamiętaj, że w kraju poszukiwania pracy będziesz traktowany tak samo jak bezrobotni z tego kraju i będziesz musiał przestrzegać tych samych zasad co oni.

Warto pamiętać !!!
W punkcie 5 zaświadczenia E 303 - wyszczególniono sytuacje, w których kraj poszukiwania pracy wstrzyma wypłatę świadczeń dla bezrobotnego jako osoby poszukującej pracy. Stwierdza się tam również, że wypłaty nie zostaną ponownie uruchomione dopóki kraj, z którego przyjechał zainteresowany, nie wyda na to zgody.
Jest to konsekwencja faktu, że przez cały okres trzech miesięcy, aby zachować prawo do zasiłku – zainteresowany będzie także oceniany przez pryzmat prawa kraju, z którego przyjechał.

FORMALNOŚCI - KROK PO KROKU - w małym skrócie...

W związku z podjęciem decyzji w sprawie wyjazdu z Polski lub innego kraju, (w którym nabyłeś prawo do świadczeń) w celu poszukiwania zatrudnienia, w którymś z krajów członkowskich powinieneś:

1. zgłosić zamiar wyjazdu w „ swoim „ powiatowym urzędzie pracy ( w Twoimi przypadku jest to instytucja w uk) i złożyć wniosek z odpowiednim- miesięcznym, wyprzedzeniem o wydanie odpowiedniego formularza:
a) E-301 – zaświadczenie dotyczące okresów zaliczanych podczas przyznawania zasiłku dla bezrobotnych,
b) E-302 - zaświadczenie dotyczące członków rodziny bezrobotnego, które należy uwzględnić przy naliczaniu świadczeń,
c) E-303 – zaświadczenie dotyczące zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

2. wiedz, że nie zgłoszenie faktu wyjazdu, może spowodować utratę prawa do zasiłku w Polsce, a tym samym to, że nie będziesz miał prawa do zasiłku w czasie poszukiwania pracy na terenie państw członkowskich,

3. wiedz, że brak odpowiedniego formularza bądź uniemożliwi przyznanie i wypłatę świadczenia bądź zdecydowanie opóźni jego przyznanie,

4. wiedzieć, że przewidziano tylko 7- dniowy termin, na przeniesienie się z jednego do drugiego kraju ( termin ten będzie zachowany jeżeli w 7 dniu zgłosisz się we właściwej instytucji kraju do którego wyjechałeś ); Niedotrzymanie tego terminu spowoduje utratę prawa do zasiłku,

5. zachować trzymiesięczny termin od wyjazdu z kraju w celu poszukiwania pracy, do powrotu do kraju (chyba, że znalazłeś pracę),

6. przed upływem trzech miesięcy zgłosić się w „swoim„ urzędzie pracy, aby można Ci było wznowić wypłatę zasiłku – na okres uzupełniający.

http://forumprawne.org/wielka-brytania/ ... tnych.html
mysza_ltn

Postprzez kasiczka26 » 25 lut 2009, 07:08

Bardzo dziekuje Ci za pomoc i tak szczegolowa odpowiedz...pozdrawiam
kasiczka26

Postprzez mysza_ltn » 25 lut 2009, 10:14

Nie ma za co (ok) , jestem do usług (flower)
mysza_ltn

Postprzez kasiczka26 » 25 lut 2009, 20:43

A czy ja moglabym sie z Toba skontaktowac np tel lub przez gg? Jezeli nie masz nic przeciwko to podaje moje gg,jak mozesz to kliknij do mnie.Z gory dziekuje...8460563... (flower)
kasiczka26

Postprzez mysza_ltn » 25 lut 2009, 21:15

Napisałam Ci wiadomosc na PW.

Po konsultacji ze specem od HO (hej) dowiedziałam się, że:
Jezeli ktos sie zwolni sam to Jobecenter wysle zapytanie do pracodawcy z jakiego powodu naprawde doszlo do zwolnienia ( taka procedura).
A tu szczególy jak to wygląda:

Your employer may be asked to comment on the statement you make. Jobcentre Plus will make a decision based on a number of factors which include whether it was reasonable for you to take the action you did. If it is decided that you left your job without just cause, you may lose your entitlement to Jobseeker’s Allowance for up to 26 weeks.

What if I am dismissed through my own misconduct? If you are dismissed from your job your employer will be asked the reasons. You will be able to comment on what they say. Jobcentre Plus will decide whether you have lost your employment because of your own actions. If it is decided that you lost your employment because of your own actions, you may lose your entitlement to Jobseeker’s Allowance for up to 26 weeks. If your Jobseeker’s Allowance is stopped you may be able to claim a hardship payment (we explain this later in this leaflet).
mysza_ltn

Postprzez szalan2426 » 18 kwi 2009, 10:09

Witam.Czy ktos pomoze mi,zjechalem z Anglii w 05/04/2008 nie pobralem zasilku angielskiego ani polskiego mam dokument E 301 czy mozna jeszcze ta sprawe odkrecic,czy moze ta sprawa jest przedawniona.Nie moge znalezc odpowiedniej pracy w moim otoczeniu i chcialbym pojechac come back do Anglii.Sytuacja w kraju jest beznadziejna.

Pozdrawiam
Mohikanin58
szalan2426

Następna strona

Powrót do Powrót do Polski