wyjazd na stałe do polski

W jaki sposób brytyjskie benefity są wypłacane w Polsce

wyjazd na stałe do polski

Postprzez kasiula » 20 cze 2012, 18:43

Witam !!!!Mam pytanie w czerwcu przyszłego roku (wiem ze strasznie jeszcze długu)Ja i moja cała rodzina wracamy na stale do polski,pobieram w Anglii od 3 lat bene fity . proszę mi powiedzieć kiedy powinnam zgłosić do revenium mój wyjazd czy wystarczy w w kwietniu dwa miesiące przed wyjazdem data wyjazdu jest już raczej 100 procentowa !!!!!!!Z góry dzięki za odpowiedzi!! :-)
kasiula

Re: wyjazd na stałe do polski

Postprzez mysza_ltn » 18 wrz 2012, 17:38

Taki temat juz był, zanim napiszesz nowy post, sprawdz czy ktos wczesniej o to nie pytal... (fall)

Child Benefit:

You're leaving the United Kingdom (UK) to go abroad

If you or your child are about to leave the UK for a period of more than eight weeks, you must tell the Child Benefit Office as soon as possible. You need to let them know as soon as you can before you go to prevent any overpayments occurring.

There are different online forms to use, depending on whether you're going abroad:

temporarily - for more than eight weeks
permanently, this means you're likely to be away for more than 52 weeks
to take up a posting as a Crown servant - for example, you're a UK civil servant or member of HM Armed Forces posted abroad

Find out how to tell the Child Benefit Office online by following the link below.

Tax Credits:

Going abroad to a country outside the European
Economic Area (EEA) or Switzerland
You must tell us straightaway if you, your partner, your child or children, or all of
you leave the UK:
• permanently or
• for an absence that is likely to last for more than eight weeks when you leave.
If you delay telling us and we pay you too much tax credits, you will have to pay
it back. You may also be liable to a penalty.
If you are going abroad permanently but your partner and child or children are
staying in the UK, your partner needs to contact us straightaway to make a claim as
a single person.
If you, your partner, your child or children or all of you go abroad temporarily
(unlikely to be abroad for more than 52 weeks from the date of leaving the UK), you
can continue to get tax credits:
• for up to eight weeks, whatever the reason for your absence
• for the first 12 weeks you are abroad if you go or stay abroad because you are, or
a member of your family is, receiving treatment for an illness or disability or
because a member of your family has died.
Pytania zadajemy na forum- nie odpowiadam na PW!
mysza_ltn

Powrót do Powrót do Polski